Kontakt - Zdjęcia są chronione prawem autorskim. Gdybyś chciał je wykorzystać to najpierw napisz do mnie

Fair play. Free Tibet.Najlepsze Blogi

Zdjęcia bez zadęcia


niedziela, 29 lipca 2007
Sapanta - Wesoły Cmentarz

Sapanta jest dziś największą atrakcją turystyczną Maramureszu, tym co przyciąga turystów jest Cimitirul Vesel, czyli Wesoły Cmentarz. Jest to chyba jedyna tego typu nekropolia na świecie – bo gdzie jeszcze stosunek do śmierci jest traktowany w sposób radosny, ba momentami nawet żartobliwy?
Zmarłych uwieczniono w scenach obrazujących zawód wykonywany za życia, hobby lub przyczynę śmierci. Poniżej umieszczono zabawne epitafia, często zaczynające się od: „Tu ja spoczywam x się nazywam” i tak dalej (niestety rumuński jest dla mnie niezrozumiały).
Początki cmentarza sięgają 1935 roku, artysta – pomysłodawca już nie żyje, dziś dzieło kontynuuje jego uczeń, który notabene nadal mieszka w wiosce.
Ze względu na niezwykłą atrakcyjność miejsca, ciężko tu o skupienie, między grobami mijamy większość narodowości UE – z tego też powodu ceny są tu dość wysokie. Ale jak widać, nie przeszkadza to tubylcom leniwie wypełniać swoje obowiązki.

piątek, 27 lipca 2007
Maramuresz
Maramuresz w większości jest z drewna, widać, że to dość uboga okolica. Z drugiej strony mamy do czynienia z ludźmi, z których bije tyle pozytywnej energii oraz sympatii. Przejeżdżając przez wioski widzimy kobiety w ludowych strojach, w ogóle widzimy mnóstwo ludzi, jakby całe wsie wyszły przed posesje by poplotkować z sąsiadami. Niekiedy widać większe grupy osób, stojących i siedzących wokół stołu – bo bliższej analizie zauważamy, że grają w karty. Niestety w tym wypadku musicie mi wierzyć na słowo, jako kierowca miałem ograniczone pole fotografowania. Wklejam za to zdjęcia z licznych postojów.
środa, 25 lipca 2007
...
Za przerwę przepraszam, mam nadzieję, że w ciągu 24h pojawi się nowa notka. Pozdrawiam.
poniedziałek, 23 lipca 2007
Podrogów
Troszkę sobie wydłużyłem pobyt za Warszawą. Z tego też powodu nie będzie dziś zdjęć z Rumunii, będą za to z Polski. Weekend spędziłem w okolicach Sokołowa Podlaskiego, w miejscowości Podrogów, gdzie moi przyszli teściowie mają działkę. Zdjęcia pochodzą z ich posesji – dom z 1922 roku oraz obora przerobiona na dom mieszkalny (uwielbiam takie przeróbki, mają niewiarygodny klimat).
Jeszcze dziś i jutro wypoczywam, ale już nie w Podrogowie lecz w Siedlcach, skąd postaram się coś jutro wkleić. Pozdrawiam.piątek, 20 lipca 2007
Satu Mare (4)
To już ostatnie 3 zdjęcia z Satu Mare. 3 różne oblicze tego miasta, w którym każdy wiek historii wpisał się na stałe w jego architekturę.

Ruszyliśmy więc dalej - zdjęcia z następnego przystanku w poniedziałek.


 
1 , 2